Много стилен вариант в съвременния интериор са дървените мебели за баня. Болшинството хора обаче остават скептични относно тази идея. Все пак знаем, че дървото е склонно на гниене, надува се и се деформира в помещения с висока влажност.
В същото време наличието на дървени кораби и сауни, облицовани изцяло с дърво, ни подсказват, че има определени тайни, които позволяват този материал да се използва навсякъде. Нека се опитаме да разберем нюансите на поставянето на дървени мебели в банята и правилната грижа за тях.
Струва ли си да поставим дървени шкафове в банята – плюсове и минуси:
На родния пазар мебели за баня от масив се произвеждат основно по поръчка. Марката Casa Baleno е пример за превъзходни мебелни изделия – шкафове и плотове за мивка. Цената им логично е по-висока от тази на продуктите, предлагани в масовите мебелни магазини. В този ред на мисли е редно да се запитаме: струва ли си финансовата инвестиция?
Отговорът е Да. Това е така, защото тези мебелни изделия от естествено дърво са произведени, като са взети предвид агресивните условия на експлоатация. Има и някои допълнителни нюанси, например – позицията на мебелите от дърво в помещението. Обикновено нивото на влажност в баните е различно. Ако шкафът от масив се намира на разстояние от източници на вода, не съществува риск от влошаване на неговото състояние.
Когато става въпрос за монтиране на дървени мебели в баня, където нивото на влажност се поддържа през цялото време, е редно да се изберат продукти от дъб, орех, бук или бряст със защитно горно покритие. Те не се страхуват дори от постоянен контакт с вода. Освен това днес има много начини да се направят повърхностите по-малко чувствителни към намокряне. На пазара се предлага огромен брой импрегнации и лакове за създаване на допълнителен влагозащитен слой.
Масив или алтернативни на дървото материали – какво да изберем?
Масивът се отличава с високо качество и издръжливост на материала. Мебелите за баня от масивно дърво са най-добрият вариант за естетите, ценители на стилната мебел. Цената им обаче не е достъпна за всеки. Онези, които могат да си позволят шкаф за баня или плот за умивалник, няма да останат разочаровани от избора си.
Добра алтернатива на масива е устойчивият на влага MDF. За да спестите малко от цената, масивът може да се използва само като мебелна фасада. Най-често за производство на мебелни изделия се използват ПДЧ плоскости, които са много по-евтини и изглеждат добре. Въпреки ниската им цена, не бива да забравяме, че те са и много по-податливи на влага.
За да се удължи живота на мебелите, изработени от ПДЧ, повърхността им се покрива с фурнир. В този случай е редно да се избягват резки промени в температурата и да се проветрява добре помещението, защото покритието може да се отлепи или да се напука.
В модна тенденция днес се превърна практиката плотът на шкафа за мивката са е от дърво, докато останалата част е от МДФ или дори от PVC плоскости. Плотът може да се изработи от различни видове дървесина, в зависимост от разстоянието между шкафа и душ зоната в банята. Относно цената: най-евтин вариант са дъбовите плочи, а най-скъп – орехът.